Kültürler Kitabı - Vedat Ozan
             
  Fiyat : 345,00 TL
             
  ML : EDL / EDP :
             
       
         
             
   
  Detaylar
 

Kitapçı satış fiyatı olan 410 lira yerine 345 liraya.

 

Arka Kapak'tan:

Uygarlığımızın kokusu çıktığına göre –artık söylemeye hacet yok ama– koku denince Türkiye’de akla gelen ilk isim; Vedat Ozan’a kulak vermekte fayda var.

Sanki burnumuz yokmuş gibi kurduğumuz uygarlıktan gelen “kötü kokular” muhtemelen hayatî tehlikelere işaret ediyor.

 Burunla ve parfümle kurulan kültürlerin haritası açılıyor önünüze!

Paris’in saray âlemlerinden Mısır Çarşısı’na, yağmurlu kadınlardan Kanunî’nin pamuğuna, Roma’nın helalarından Çinlilerin tütsülerine, rüzgârın çocuklarından Medicilere dek akılalmaz bir coğrafya...

 Üstelik –elbette– sayısız “lüzumsuz bilgi” eşliğinde!

Haydn’ın senfonilerinden Duchamp’ın pisuarına, kokulu operalardan Balzac’ın parfümörüne, bıyık fincanından tütsülü saatlere dek, kültürlerin vazgeçilmez unsurları olan sanatın ve zanaatın akla hayale gelmedik ayrıntıları, hikâyeleri...

Uygarlığın kokusunu almaya ve kokunun uygarlığına hazır olanları, sayfaları çevirmeye davet ediyoruz. Not: Cinsiyet farkı gözetmeksizin! (Okuyan anlar ;) )

 Vedat Ozan’ın, kokunun algı boyutuna odaklandığı, bu serinin ilk cildi Kokular Kitabı alanında daha şimdiden referans kaynak olarak geçiyor. Serinin ikinci cildi olan Parfümler ise büyük ilgi gördü, okurların parfüm algısını değiştirdi. Kültürler’in ardından gelecek olan Lezzetler ile birlikte, Vedat Ozan’ın büyük Kokular Kitabı projesi tamamlanacak. Böylece, koku alanında dünya literatüründeki büyük bir eksiklik ilk kez Türkçe’de giderilmiş olacak.

Siz bu cildi okuyadurun, biz de bu sırada Lezzetler cildini hazırlayalım!


 

 

“Bizim toplumumuzda üzeri örtülü geçen ve bastırılmış koku duyusunu, daha açık ve belirgin halde ele alındığı uzak kültürlerin örnekleriyle birlikte düşününce belki daha farklı algılayabilir, maalesef uzak kaldığımız duyusal çeşitliliğin ayırdına varabiliriz.”